Wednesday, May 15, 2013

"Üç Aylar ve Yarın Regaib Kandili"

Yine ömrümüz el verdi de bir güzel vakte geldik..hatırlıyorum da geçen yılki 3 aylar daha dün gibi..çokça zaman var deyip geçen yıl onca yapamadığım ibadet oldu..bu vakit ne kadar uzun gibi görünse de aslında hemen geçip bize veda ediyor..

Dinlediğim bir kıssada Hz.Musa zamanında yaşlı bir nine Musa(as)'a gelerek "torunum 300lü yaşlarda daha genç yaşında vefat etti." diyor..
Hz.Musa bir ümmet geleceğini ve o zamanda insanların ömürlerinin 70-80 yıl olacağını söylüyor..
Nine buna çok şaşırıp "herhalde onlar ev yapmayı bırak bir çivi bile çakmazlar..ben o zamanda olsam bir ağaç kovuğuna seccademi serer, gece gündüz ibadet ederdim." diyor..

O zamanlar insanlar çok uzun yaşarmış..Hiç 70 yıllık ibadetle 700 yıllık ibadet bir olur mu? Adalet sahibi Rabbimiz bizlere de 1 günü 70lere binlere onbinlere denk zamanlar, geceler vermiş..eğer hakkıyla değerlendirebilirsek ömrümüzü de katlamış oluruz inshAllah..

Bir hadis-i şerifte Efendimiz buyuruyor;
"Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ümmetimin ayıdır.."

Şaban ayında Beraat gecesinde Efendimiz (sav) e ümmetinin hepsine şefaat yetkisi verilmiş..

Şimdi Receb ayındayız.."Allahümme barik lenâ fi Recebe ve Şa'ban. Ve belliğnâ Ramazân.""Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır". duasını Efendimiz (sav) söylemiş ve ümmetinin de söylemesini istemiş..

Yine bu kutlu zamanda kendimize bir Kuran hatmi ve 70bin kelime-i tevhid hedef koyabiliriz..

Yarın kandil ve perşembe gecesi..Ameller her hafta pazartesi ve persembe Allah'a arz edilirmiş..ve Efendimiz (sav) de amelinin oruçluyken arz edilmesini istemiş ve bugünlerde oruç tutmuş..bu yüzden o günler oruç tutmak çok sevap..

Bugun dinlediğim güzel şeyleri naçizane paylaşmak istedim..

Ayrıca aşağıdaki videodan da çok faydalandım..
Sizlerin de istifade etmesi duasıyla..
http://www.kure.tv/inanc/941-aile-rehberi/aile-rehberi-maneviyat-iklimi-uc-aylar/98-Bolum/133386/

Bu gece kendimiz için dua ederken başkaları için de dua etmeyi unutmayalım..en çok da eziyet gören Müslüman kardeşlerimiz için :( 

Mevla'nın hazinesi sonsuz...

Ömrünüze bereket katan hayırlı kandiller dilerim...

Sevgiler..

No comments:

Post a Comment